Každý tvůrce webu by se měl snažit (samozřejmě vedle kvalitního webu) o co nejlépe technicky provedené stránky. Jednak to dělá dobře vyhledávačům, které pak prosazují takové stránky a jednak to dělá dobře uživatelům, kteří jsou přesyceni přihlouplým obsahem, kterého je plný internet. Co dokáže spolehlivě otrávit každého jsou nefungující odkazy. Když něco hledáte a ukáže se vám jen error 404 nebo podobná sympatická hláška, tak nebudete skákat do stropu, ale nejspíš půjdete jinam.

Pokud máte větší web jako mám já (na AntiMALWARE.cz je cca 1700 odkazů), tak chodit a proklikávat jestli všechno funguje je opravdu o zblbnutí. Naštěstí existují nástroje, jak odkazy zkontrolovat automaticky. Přiznám se, že jsem se moc nepídil, který z nástrojů pro validaci odkazů je nejlepší. Budiž mi omluvou, že jsem hned napoprvé narazil na velice dobrý produkt. Jmenuje se HTML Link Validator a jeho autorem je Lithops software. Věřte, že nemá smysl dlouze popisovat funkcionality programu, co všechno umí a jak. To, co potřebuje člověk nejvíc se totiž odehraje jen vypsáním URL testované stránky (stačí domovská stránka, program si dohledá odkazy sám) a kliknutím na čudlík Validate.

Link Validator - just specify starting adress and click Validate

Po dokončení analýzy pak přichází na řadu otročina - opravit nalezené chyby. Vzhledem k tomu, že po kliknutí na nefunkční odkaz se objeví část HTML kódu, kde je problém a to ještě zvýrazněno červeně, je oprava nefunkčních odkazů opravdu hračka. Pánovi tleskám a tvrdím, že si 39 resp. 49 dolarů za plnou licenci plně zaslouží. Pro mě je to podobně skvěl počin jako český HTML editor PSPad.

HTML Link Validator - a tool for checking site for broken links