Budějovický BudvarS časem jsem na tom v poslední době docela mizerně, ale nemohl jsem si jako českobudějovický patriot odpustit komentář k tomu, co se (snad) chystá s pivovarem Budvar. Ministr Bendl, všeuměl ze středočeského kraje, který rozprodal nemocnice pod cenou (např. Brandýs nad Labem je zvlášť odstrašující případ, viz. zde a zde) a ještě to vydával za něco úžasného, se totiž zřejmě rozhodl provést personální zemětřesení v doposud perfektně fungujícím podniku.

Ke konci roku zřejmě v mysli pana ministra a jeho poradců uzrál nápad, jak se zmocnit jednoho z posledních fungujících státních podniků, snad jediného, který bez újmy přestál neklidné privatizační doby. Zatímco jiné státní podniky vysávaly miliardy z bank (které jsme potom všichni zaplatili a vlastně platíme dodnes ve formě zvyšujícícho se státního dluhu), Budvar pod vedením pana ředitele Bočka fungoval dobře, neustále zvyšoval svůj výstav, expandoval na zahraniční trhy a zvyšoval svoje obraty.

Zadala se tedy kontrola, která "prokázala", že je v podniku nepořádek a že je tedy třeba změna na postu nejvyšším. Ano - píšu prokázala v úvozovkách, protože žádné jasné argumenty a výhrady k řízení ředitele Bočka pan ministr nevznesl. V médiích se objevily jen hysterické výlevy, jak je vše v Budvaru vzhůru nohama. Korunu všemu dodalo jméno, o kterém se v souvislosti s místem ředitele hovoří. Není to žádné neznámá persona, jedná se o předsedy krajské organizace ODS Pavla Dlouhého, o kterém se často hovoří jako o knížeti z Hluboké nebo též jako o jednom z kmotrů ODS.

Co na to říct? Pokud je to opravdu pravda, pak máme před sebou naprosto unikátní případ nepotismu a propojení byznysu s politickou sférou. S trochou podezřívavosti bychom se mohli bavit i o možné přípravě privatizace fungujícího podniku americkému koncernu Anheuser Busch, který vede léta s Budějovickým Budvarem spory o ochranné známky. V podání ODS by se jednalo o jasnou politickou sebevraždu před krajskými volbami, pochybuji totiž, že by občané jen tak snesli tak kontroverzní výměnu známého ředitele s výbornými výsledky za politického exponenta, o kterém se v médiích hovoří dosti nelichotivě. Pořád doufám, že se jedná o nějakou mediální hru či něco podobného, protože představitelé ODS by něco takového mohli provést snad jen s vidinou konečného rozprodání všeho před svým rychlým úprkem do nějakého daňového ráje a klidného dožití.

Co si o tom myslíte Vy? Můžete diskutovat pod článkem.