Živnostníci nejsou paraziti - kredit Pixabay.com

Někteří lidé v ČSSD v čele s šéfem odborářů Josefem Středulou nebo ministrem Janem Mládkem jsou dlouhodobě přesvědčeni o tom, že živnostníci fungují na úkor zaměstnanců. Já si to nemyslím a pokusím se vysvětlit svůj pohled živnostníka.

Předně chci říct, že jsem členem ČSSD a zastánce poměrně silného sociálního státu po vzoru států jako je Německo či Dánsko. Živím se jako webdesignér a internetový marketér na volné noze, jsem tedy živnostník. Necítím se ale jako parazit, přestože za mě stát dostane do kasičky nižší sociální a zdravotní pojistné. Hned vysvětlím proč.

Je pravdou, že živnostenské podnikání je mnohdy zneužíváno jako tzv. Švarcsystém. Ve chcíli, kdy živnostník pracuje jako zaměstnanec, protože dělá jen pro jeden ekonomický subjekt a používá jeho prostředky pod jeho značkou, není to zcela v pořádku. Na druhou stranu je to z velké části o tom, že některé firmy vnucují živnostenské listy lidem, kteří mají zájem o práci, čímž je defacto vydírají. "Dostaneš práci jen na živnosťák, abychom tě v případě potřeby mohli kdykoliv vyhodit."

Většina živnostníků je ale v jiné pozici. Denně bojují o existenci, nemají nic jisté, práci si musejí shánět sami a jsou vystaveni permanentnímu riziku a obstrukcím ze strany státu. Dokáže si zaměstnanec přestavit, že by za svojí práci ručil veškerým majetkem? Že by ručil za administrativu vůči státu, který příliš neodpouští a každou chybu trestá pokutami a penále (mimochodem stát ani obce už nic neodpouští a poplatky z prodlení jsou vyšší než u mnohých spotřebitelských úvěrů)? Že mnozí živnostníci neodvádějí tolik kolik by měli? To je pravda...ale je otázkou, jestli by byli zvýšené náklady ochotni nést spotřebitelé (typicky v restauracích). 

Nedávno proběhla internetem studie, která srovnává odvody OSVČ a zaměstnanců. Jak už bylo dříve jasné většině těch, kteří do toho trochu vidí, OSVČ procentuálně ke svým příjmům odvádí více než zaměstnanci samotní, vyšší odvody mají zaměstnanci jen kvůli tomu, že za ně odvádí další náklady firma! Stejně tak je faktem, že čerpání sociálních a zdravotních služeb je u OSVČ nesrovnatelně nižší, než u zaměstanců. OSVČ jsou tedy vše, jen ne paraziti, jakkoliv i mezi nimi se najdou podvodníci i vykukové, stejně jako mezi zaměstnanci, u nichž v mnoha případech přetrvává přesvědčení, že krást v zaměstnání je v pořádku.

Samozřejmě, že těžiště ekonomiky státu musí ležet ve firmách, které zaměstnávají lidi a je to tak v pořádku, ale určitě není vhodné zanevřít na lidi, kteří se starají o sebe a svoje podnikání a tím se o ně nemusí starat stát. Osobně jsem čím dál víc přesvědčen o tom, že ČSSD společně s ANO reprezentují (bohužel) mnohem více zájmy velkokapitálu, než střední třídy, která je v každém vyspělém státu opěrným pilířem společnosti.