Řecký premiér Alexis Tsipras

Celou Evropou hýbe problémy zadlužení Řecka, ekonomové, komentátoři, ekonomové a politici se předhání ve vyjádřeních. Vedle imigrantů je to hlavní téma současnosti. Ale kdo za to může a jak z toho ven? Vyústí problémy v odchod Řecka za Eurozóny?

Řecko, krásná země a kolébka naší kultury

Řecko je krásná jižanská země, s tisíci ostrovy, bohatou kulturou a velmi příjemnými lidmi. Z Evropských přímořských zemí jsou podle mě tamější lidé nejmilejší a nejpohodovější (omlouvám se za paušalizaci). Bohužel to vypadá, aniž bych měl přímou zkušenost s jejich politikou, že to tam mají jako v té pohádce tři Veteráni - proč máte tolik much? Máme líné pavouky! Tak Řekové mají líné politiky.

Řečtí politici si zvykli, že, slovy přítele Špidly, zdroje jsou a tak nemuseli nic dělat a jen upláceli své voliče, zvyšovali důchody a nafukovali sociální systém, až prožrali svou budoucnost, místo aby zodpovědně stavěli bohatší a bohatší ekonomiku. Vstupem do Eurozóny pomocí zfalšovaných údajů (k čemuž jim vydatně napomáhala banka Goldman Sachs) totiž dostali mocný nástroj - možnost půjčovat si za minimální úrok, takže nic budovat nemuseli, peníze byly k dispozici.

Vše změnila krize. Najednou se Řecko dostalo do problémů na trhu už mu nechtěl nikdo půjčit. Záchrana přišla rychle, ale špatně. Ekonomika klesala, zadlužení rostlo obrovským tempem. Může (a bude) to znít jako po bitvě je každý generálem, ale paušálním škrtáním se šetřit nedá. Když se neutrácí, ekonomika nejede.

Řekové žili na dluh

To je jedna rovina celého problém - Řecké žití na dluh. Na dluh bohužel žijí všechny západní státy, ale ne tolik, aby si to žádalo takovou pozornost. Teď. Za pár let nebo desítek let, může být situace úplně jiná. Asi by nebylo úplně od věci sebrat politikům možnost zadlužovat stát, jak o tom píše ekonom Tomáš Sedláček. Pokaždé před volbami se totiž politici utrhnou ze řetězu a snaží se uplácet voliče, místo aby vedli dlouhodobou zodpovědnou politiku.

Vůbec si myslím, že na základním obrysu řízení státu by se měla shodnout jak levice, tak pravice, aby každé změna vlády nebyla zásadním otřesem.

Privatizace zisku a socializace ztrát

Druhá rovina je fenomén známý již dlouho, ale který se neustále opakuje. Říká se mu privatizace zisku a socializace ztrát. Společnosti, banky, fondy a možná i státy bez problémů půjčovaly Řecku a kasírovali za to nemalou odměnu. Bohatli na Řecku, plnili si bříška a když se večírek skončil, tak najednou měli napůjčováno spoustu peněz ve státu, který nebyl schopen závazky hradit. V ideálním světě by věřitel za své riziko zaplatil, v našem ne.

Tak jak už se dříve stalo u obřích bank, které měly miliardy a desítky miliard eur ve špatných úvěrech, přišly státy, dluhy převzaly a tak věřitel vyšel prakticky bez újmy, s miliardovými zisky (přišlo mi před lety velmi vtipné, když první co udělali šéfové velkých bank poté, co dostali obří finanční injekce aby nezkrachovali, bylo vyplacení odměn v milionech dolarů).

Účet zaplatili blbec, tedy pardon daňový poplatník. Tomu se říká socializace ztrát. 

Jak dál?

Dle mého skromného úsudku a znalostí politiky budou unijní politici dělat vše proto, aby Řecko zachránili. Proč hodlají utápět miliardy eur daňových poplatníků v Řecku? Protože nedokážou vysvětlit, proč lili peníze pracujících do řecké černé díry, ukázalo by to flagrantní nefunkčnost unijní politiky.

Záchrana je každopádně ku prospěchu Řecka. Odchod z Eurozóny a přechod na vlastní měnu by zbavil Řeky úspor, exportu by to nepomohlo, protože skoro žádný není a turistické rezorty nejsou nafukovací. Řekové by takříkajíc padli na hubu.

Jsem si jistý, že obou výše zmíněných tezí si je premiér Řecka Alexis Tsipras vědom. Proto vůbec nechápu, a se mnou mnoho dalších lidí včetně řady europoslanců, proč Tsipras nevytvořil nějaký plán restrukturalizace ekonomiky, který by umožňil ospravedlnit unijním politikům další lití peněz do Řeckého státu. Unie na to evidentně čeká - rádi by Tsiprasovi ty peníze dali, ale nechtějí vypadat jako úplní idioti, aby je pak někdo ještě zvolil. 

Výsledek celé eskapády ať už dopadne jakkoliv bude jediný. Jako obvykle budou chudí ještě chudší a bohatí ještě bohatí. Stejně jako je tomu u dotací, ale o tom příště.

 

PS: V této souvislosti musím připomenout projev Guy Verhofstadta, předsedy Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) a bývalého belgického premiéra na půdě Evropského parlamentu 8.7.2015, který se mi velmi líbil:

„Vítejte, pane Tsiprasi. Jak vidíte, nemusíte se bát Evropského parlamentu, již jsem říkal na začátku, že takový velký demokrat jako pan Tsipras z nás přece nemůže mít strach, to není možné. Těší mě, že jste tady, je to totiž poprvé, co v Evropském parlamentu diskutujeme o řeckém problému i s vámi. V případě Řecka a eurozóny není možné žádné řešení bez demokratické debaty zde v Evropském parlamentu. A to budeme dělat dnes.

Ale musím vám říci, že jste měl pravdu, když jste řekl, že Řekové vyvinuli enormní úsilí. Ale problém není zde. Problém je v tom, že řečtí politici se dostatečně nesnažili. Neustále slibujete reformy, ale doteď jste k nim neudělali žádné konkrétní kroky. A jsem naštvaný, pane Tsiprasi, protože už pět let pomalu kráčíme ke grexitu. Už pět let! A v posledních měsících k němu už běžíme s otevřenýma očima. Ale nejste to vy ani my, kdo zaplatí účet. Ten účet zaplatí obyčejní Řekové! Ztratí třicet až čtyřicet procent svých příjmů.

A řeknu vám, že dnes už je zde jen jedno jediné možné řešení. A vy to moc dobře víte už od samého začátku. Musíte v příštích dnech doručit balík hlubokých strukturálních reforem. A když říkám balíček, myslím tím přesný plán. Ne to, že zase řeknete „Chci zničit klientelismus, chci zničit klientelismus“. Musíte ukázat mapu, jasný kalendář. Žádné další záměry. Jsme šest měsíců po volbách a neviděli jsme nic.

Nechte mě povědět vám pět věcí, které nutně musíte udělat. Za prvé musíte ukončit klientelistický sytém, musíte položit na stůl k tomuto kroku legislativu, která zatím neexistuje. Protože před pár týdny bylo nominováno třináct úředníků na řecké ministerstvo školství, z toho dvanáct „překvapivě“ ze strany SYRIZA. A toto je realita! Vy využíváte systém a řítíte se do pasti, kam spadl i PASOK. Ti také slibovali, jak změní Řecko a místo toho roky a roky zneužívali klientelistický systém pro sebe.

Musíte zmenšit veřejný sektor. Já vím, možná je to pro levičáka těžké, ale musí se to stát. Musíte transformovat veřejné banky do soukromého bankovního sektoru. Musíte otevřít trhy a vytvořit pracovní příležitosti pro mladé lidi. Nemáme k tomu legislativu. Tak dejte už na stůl legislativu  alespoň k nějakým profesím.

A konečně zrušte privilegia ve své zemi. Privilegia vlastníků lodí, armády, ortodoxní církve a řeckých ostrovů. A nezapomeňme na privilegia politických stran, které získávají každý den peníze z veřejných bank. I vy, SYRIZA, je dostáváte. A my po vás chceme, abyste toto všechno dal do jednoho balíčku a předložil jej v nejbližších dnech. A jsem přesvědčený, že i druhá strana, ta evropská, bude připravena najít ihned řešení pro všechny ty problémy.

 Ale musí se to udělat takhle, protože ještě nikdy nebyl v Řecku premiér s tak silným mandátem, jako máte vy. Vyhrál jste volby, vyhrál jste referendum. Máte pozici jediného politického lídra v Řecku, který to může zvládnout. My máme také svoji zodpovědnost, ale první věc je, abyste přišel se sadou reforem. Tohle není diskuse o vejci a slepici

Musíte se rozhodnout, to je můj závěr. Vaše volba je velmi jednoduchá. Jde o to, jak se na vás bude vzpomínat. Jako na omyl voleb, který udělal lidi ve své zemi chudšími, nebo chcete, aby si vás lidé zapamatovali jako skutečného revolucionáře a reformátora? V tradici Trikoupise a Venizelose. Mluvím o velkém vůdci, který vedl svou zemi mezi dvěma světovými válkami a modernizoval ji.

Volba je na vás. A já vím, co chtějí vaši lidé. Osmdesát procent Řeků chce zůstat v eurozóně. Ukažte, že jste skutečný státník a ne falešný prorok. Udělejte to!“

Projev Guy Verhofstadta je převzat ze Svobodného fóra:

URL: http://svobodneforum.cz/belgicky-europoslanec-rozcupoval-tsiprase-ctete-prepis-jeho-projevu