Dnes jsem si přečetl na Deníku rozhovor s významným českobudějovickým architektem Kročákem. Pan architekt se podílel na takových projektech jako je rekonstrukce hotelu Clarion (dříve odporný fialový panelák s názvem Gomel) nebo  rekonstrukce katedrály svatehé Mikuláše.

Ačkoliv nejsem žádným odborníkem na architekturu, jeho názory se mi líbí. Předně souhlasím s tím, že stavební rozvoj Českých Budějovic rozhodně nemá dobrý trend. Stavěné domy jsou "bachraté krabice s pomalovanou fasádou a bez jakékoliv architektury" a vše je podřízeno diktátu developerů a jejich peněz. Město je z poslední doby plné příšerností a to ještě takových, kdy developer postaví nový bytový dům, ale už k němu nepostaví odpovídající parkování. To je jeden z největších současných problémů Budějovic, ve městě se prostě parkovat nedá. Že se dá obtížněji a dráže parkovat v centru je pochopitelné, ale že i v okrajovějších částech, to už je na pováženou. Palackého náměstí trpí výše zmíněnou výstavbou a například Kněžské Dvory zase zaměstnanci firmy Bosch, kteří neparkují v areálu firmy. Mluví se o rozšíření placených zón, realizace je ale ve hvězdách.

V kontektu parkování bych rád zmínil rozhovor s architektem Brůhou, který se před lety zabýval vytvořením parkoviště pod náměstím Přemysla Otakara II. Přišlo mi to jako docela zajímavá myšlenka, obdobné projekty se dělají v centru nejvýznamnějších světových měst.

Stejně tak souhlasím s tím, že Českým Budějovicím chybí "zajímavé záchytné body v podobě atypických a světových staveb, které si nenechá ujít žádný návštěvník města". Opravdu za posledních 25 let nevím o budově, která by nějak architektonicky zaujala, když pominu Dlouhý most, který se bohužel udělal minimalisticky o pruh užší, než měl být. Nicméně stavba je to krásná. Tím to ale končí.

S velkými nadějemi jsem se upíral na projekt Jana Kaplického s názvem Rejnok. Realizaci této nádherné budovy, se po smrti autora, měla zhostit jeho blízká spolupracovnice architektka Eva Jiřičná. Na realizaci se bohužel nepodařily sehnat peníze, protože odhadovaná investice 2 miliardy korun je nad možnosti kohokoliv v našem městě a v polovině roku 2014 radní městě odebrali pozemek ke stavbě. Já osobně bych si takový projekt velmi přál, nicméně jsem moc neporozuměl umístění takové budovy na periferii města mezi dvě paneláková sídliště. Lépe bych si uměl takovou budovu představit na Mariánském náměstí, kde by se stala opravdovou dominantou. Nicméně tam by se prý stejně nevešel...

Závěrem bych, stejně jako pan architekt Kročák chtěl vyjádřit přání, aby radní projevili větší vůli po kvalitní architektuře, aby se přestalo ve výstavbě koukat jen na peníze, a aby vznikaly nové budovy, na které jako občané města budeme moci býti hrdí.

{gallery}rejnok{/gallery}

Kredit: Rejnok-cb.cz

Odkaz na celý rozhovor: Budova, jakou je Rejnok, ve městě zatím chybí, říká architekt