Něco málo o energetice vím, a tak jsem se rozhodl trochu popsat, co se stalo, když jeden z největších dodavatelů (resp. celá skupina) na českém energetickém trhu - Bohemia Energy (BE) ukončil činnost, jak některé věci na energo trhu fungují, a co bych radil v aktuální situaci dělat.

Proč se BE sesypala?

Solidní dodavatelé, když vytvářejí svoje ceníky, které pak prodávají, si nakontraktují celý objem, který chtějí prodat, vytvoří ceník a ten prodávají. Mají napočítané náklady (obsluha zákazníků něco stojí), rizikové přirážky na základě precizního risk managementu a nesmí spekulovat, tj. nechat si část nedokoupenou (právě proto, že kdyby trh dostal nějakou ránu, tak budou v ohrožení). Radovan Vávra to zcela správně přirovnává k formě pojištění - viz. tento podcast.

BE postupovala jinak. Nakoupila dopředu jen část energie a zbytek dokupovala na tzv. spotovém trhu. Dokud byl energie přebytek z důvodu útlumu po Covid krizi, dalo se levně kupovat přebytky, a parádně na tom vydělat (BE měla ve 2020 čistý zisk přes 600 milionů), jakmile ale začala cena rychle růst po oživení ekonomik a vlivem menší výroby, než se předpokládalo, nákup na spotovém trhu začal být drahý. Než by s tím hoši z BE cokoliv dělali (zdražení naředěním levnějšího a dražšího nákupu), začali vypovídat smlouvy a převádět lidi na ultradrahé ceníky a po chvíli to položili úplně.

Byli lidé hlupáci, když byli u BE?

Obchodní praktiky BE, minimálně na začátku jejího fungování, byly proslulé nevybíravostí, vyprávěly se legendy o „plenění“ celých vesnic ambiciozními podomními prodejci. Slyšel jsem o případech, kdy se prodejci vydávali i za zaměstnance distributorů, anebo si říkali o podpisy vyúčtování, přitom to byly podpisy smluv, kterými se babičky nebo dědečkové přesmluvňovali do Bohemia Energy. Proto má také BE vysoký počet seniorů a kvůli obchodním praktikám taky přistály od ERÚ nějaké ty pokuty. Další skupina lidí využila ceníků, kdy první rok platili velmi málo. Sice druhý rok se jim cena výrazně navýšila, ale kdo si to uměl pohlídat a kontaktovat retenci, ten mohl ušetřit. Kdo ne, tak na tom byl uplně stejně jako kdyby byl u velkého, spolehlivého dodavatele, který by se k takovým praktikám nikdy neuchýlil.

Ne, zákazníci BE nebyli v drtivé většině hlupáci a nemůžou si za to úplně sami. O strategii BE nemohli nic vědět a je třeba si říct, že BE prakticky do poslední chvíle fungovala jako standardní dodavatel – akvírovala zákazníky, retendovala, vypovídala smlouvy...

Bylo nějaké Insider info, že BE padne?

Tahle informace je výplodem těch, kteří chtějí být zajímaví. Kdyby je dodavatelé měli, mohli si pár týdnů přes pádem BE koupit energie asi tak o 20% levněji, než ve chvíli, kdy tvořili DPI ceníky. Mohli si navyšovat kapacity svých týmů a podobně. To se ale nestalo. Ve skutečnosti byl pád BE tak rychlý, že na to nebyl připravený nikdo a i kvůli tomu jsou teď velcí dodavatelé přetížení a vyřízení smluv trvá déle, než je obvyklé.

Co je DPI?

DPI znamená dodavatel poslední instance, což je vybraný dodavatel pro danou oblast České republiky (pokud máte elektřinu a bydlíte v ČB, bude to E.ON, pokud bydlíte v Praze, tak Pražská energetika). DPI je tu kvůli tomu, aby domácnosti a malé firmy nezůstaly u dodavatele. Je to záchranný institut na max. 6 měsíců, do té doby zákazník MUSÍ sjednat standardní smlouvu. 

Proč platím v DPI tak vysoké zálohy?

Zákazníci na DPI jsou extrémně rizikoví – dodavatel vůbec netuší, jak dlouho u něj budou a nakupuje pro ně na spotovém trhu, a tedy za strašně draho, a to ještě na krátké období. Tím, že trvá DPI max. 6 měsíců, dodavatelé rozkládají zálohy jen na max. 6 měsíců a tím pádem to opět vychází výrazně hůř. Pokud podepíšete standardní smlouvu, dodavatel pro vás nakoupí na další čas a tím pádem to bude levnější.

Co dělat, pokud jsem v DPI?

Podle mého je nejlepším postupem co nejdřív se vyvázat z DPI, a podepsat standardní smlouvu s některým ze spolehlivých a velkých dodavatelů, i když to bude s delší fixací. Delší fixace aktuálně snižuje cenu (viz. níže), pokud tedy nechcete spekulovat na její pokles (vlastně jako to dělala BE). Ve finále se ale dá mít delší fixaci a v jejím průběhu poptat dodavatele, jestli nedokáže cenu snížit, pokud cena na trhu významně klesne.

Naštěstí už někteří dodavatelé, např. E.ON umožňují sjednat smlouvu online – pokud máte po ruce údaje ze smlouvy, je to celkem rychlé. Důležité také je, že nemusíte sjednávat smlouvu se svým DPI, ale s jakýmkoliv dodavatelem. Podle mého se právě v této krizi ukázalo, že ti opravdu velcí dodavatelé jsou sice dražší, ale nemůže se nikdy stát, že by padli.

Proč jsou ceníky s delší fixací levnější než s krátkou

Do ceny vstupuje zejména výše nákupu energií. Ve stávající situaci platí to, že na čím kratší období dodavatel nakupuje, tím dražší cena. Když to hodně zjednoduším, tak cena nákupu na zbytek roku 2021 je třeba 160 euro, cena 2022 je třeba 120 euro, cena 2023 je třeba 90 euro. Tedy roční ceník se bude skládat ze 2 měsíců za 160 euro a 10 měsíců za 120 euro, tudíž bude dražší než ceník, který má 2 měsíce 160, 12 měsíců za 120 a 10 měsíců za 90. Přes palec v případě fixace na 12 měsíců bude vážená cena nákupu 127 euro, v případě fixace na 24 měsíců pak bude 111. Proto v aktuální situaci platí, že delší fixace = levnější cena.

Bude cena klesat?

To je velká hádanka – ale já tomu moc nevěřím. S ohledem na to, jaký je aktuálně hlad po energiích, že s nejvyšší pravděpodobností dojde k odstavování několika jaderných elektráren v Německu, EU nebude zasahovat do systému emisních povolenek (které jsou na rekordní úrovni), do toho další aktuální průšvihy typu zatopené uhelné doly v číně, nefinancování "špinavých" projektů bankami apod., se to nemusí naplnit vůbec. Cena plynu i elektřiny asi po zimě trochu klesne (hlavně, když v Německu schvální Putinovi Nordstream 2), ale já bych si skoro vsadil, že k nedávným cenám už se nevrátíme nikdy – kdo se zafixoval ve 2021, tak rozbil jackpot.

Doufám, že jsem odpověděl na většinu z těch hlavních a důležitých otázek. Jestli Vás něco zajímá konkrétně, dejte mi vědět na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.