Co může znamenat zrušení daně z dividend?

Způsobí Kalousek katastrofu státních financí?

Zaznamenal jsem, že se v poslední době začalo mluvit o odstranění daně z dividend. No, je to od nejlepšího ministra financí východní Evropy, chemika, jenž se zove Miroslav Kalousek, zajímavá myšlenka. Směřuje to k další podpoře vysokopříjmových skupin, které v dnešní nejisté době trpí ze všech nejméně. Ačkoliv uznávám, že velká část z nich si své peníze vydělává poctivou prací, nemohu akceptovat, aby se na úlevy pro bohaté skládali lidé, kteří jsou rádi, že jsou rádi a vychází od měsíce k měsící.Již dnes v naší zemi funguje degresivní zdanění, neboť po zřízení stropů na sociální pojistění (se stropem samotným problém nemám - funguje např. v Německu) se od určité částky celkové procentuální zdanění jedince snižuje.

Celkově se naše současná vládní garnitura snaží odrbat střední a nižší třídu na kost, neustále vymýšlí zvyšování daní (povodňová stovka, DPH) a nechutným způsobem vyrábí dlouhodobě nezaměstnané (přehodnocováním zdravotního stavu invalidů). I když jsou to věci, se kterými nesouhlasím, pořád se dají tak nějak, se zatnutými zuby unést.

Zdálo by se, že odstranění daně z dividend by se vlastně až tak moc nestalo. Snížilo by se zdanění lidí s vyššími příjmy, ale na to jsme v naší kotlině už docela zvyklí. Existuje však ještě jeden aspekt, který by mohl výrazně zamíchat kartami a po té, co jsem byl na tuto myšlenku přiveden známým diskutérem z blogů Aktuálně.cz vlkem, jsem se opravdu, ale opravdu zděsil. Kdybych byl trochu více paranoidní, tak bych se zabýval myšlenkou, že současná garnitura je tak zaplacená podnikatelskými elitami, že jsou ochotni stát naprosto daňové zruinovat a pak se odstěhovat do teplých krajin.

Jen si představte následující situaci. Modelový podnikatel by převedl svoje eseročko na akciovou společnost a domluvil se s zaměstnanci, že jim nebude vyplácet jejich lehce nadprůměrnou mzdu, ale že jim dá mzdu minimální a zbytek dal ve formě akciových podílů bez hlasovacího práva. Na tyto akciové podíly by slíbil vyplatit dividendu v takové výši, aby jejich mzda byla dokonce vyšší než měli ve starém systému. Na to by jim každý měsíc vyplácel zálohu, kterou by zúčtoval na konci roku s vyplacenými nezdaněnými dividendami. Pokud jste dočetli až sem a správně mě pochopili (doufám, že jsem byl dostatečně srozumitelný), potom už jistě chápete, že šedá ekonomika v podobě tzv. Švarc systému je proti tomuhle hrou nevinných děcek. Češi jsou národem neobyčejně nápaditým a já opravdu pochybuji, že by k tomuto kroku většina naší podnikatelské veřejnosti nepřistoupila. Tak co, nezačínáte být taky paranoidní?


Děkuji tímto výtečnému diskutérovi z Aktuálně.cz Vlkovi za brilantní myšlenku. Článek, který mě inspiroval k napsání tohoto textu je zde: http://urfaust.bloguje.cz/900151-co-nadeli-kalousek-a-famiglie-nemocnemu-zamestnanci-co-pepanovi-a-co-petru-kellnerovi.php